سامانه پلاک خوان و راهنمای انتخاب دوربین

تشخیص هوشمند پلاک خودرو (Automatic Number Plate Recognition) یک تکنولوژی چند منظوره است که برای کاربرد هایی نظیر سیستم هوشمند دریافت عوارض، ثبت تخلفات، گیت های هوشمند و کنترل و نظارت توسط پلیس مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه دوربین های صنعتی کاربرد بسیار مهمی در سامانه های هوشمند ترافیک (ITS) دارد و می توانند تصاویر با کیفیت بالا را حتی در چالش بر انگیز ترین شرایط ارائه دهند. به دلیل سرعت بالای تردد خودرو ها، حسگر دوربین های استفاده شده در این حوزه باید از تکنولوژی شاتر Global با حساسیت بالا برخوردار باشند. این حسگر ها به دلیل داشتن پیکسل های بزرگ، حتی با زمان Exposure بسیار اندک، می توانند تصاویر با کیفیتی ثبت کنند. با توجه به افزایش روز افزون سیستم های تشخیص پلاک (License Plate Recognition) و افزایش کابرد این سیستم ها، اهمیت تصاویر با کیفیت بیش از پیش محسوس است.

از دیگر الزامات این سامانه، قابلیت انعطاف برای کاربرد های متنوع است. زیرا معمولا زیرساخت های از پیش تعیین شده، نحوه انتخاب دوربین را مشخص می کند. به عنوان مثال، برای گیت های ورود و خروج هوشمند، دوربین های شبکه به خاطر امکان اتصال مستقیم به سیستم های امنیتی، برتری دارد. اما برای سیستم دریافت خودکار عوارض، به لحاظ پردازش همزمان (real-time) دوربین های صنعتی گزینه مناسب تری است.

 

سامانه پلاک خوان و راهنمای انتخاب دوربین

برای انتخاب نوع دوربین و تجهیزات، در نظر گرفتن برخی از ویژگی های منطقه ای نظیر اندازه پلاک خودرو حائز اهمیت است. به عنوان مثال، در اروپا رزولوشن 800 × 1000 پیکسل در هر لاین عبور خودرو مناسب است. در حالی که، این میزان در ایالات متحده آمریکا، خاورمیانه و چین به 1600×2000 پیکسل افزایش می یابد. علاوه بر این، براساس نحوه ساخت پلاک خودرو، یک دوربین تک رنگ (دوربین سیاه و سفید) به همراه نور IR برای اروپا مناسب است.، برای ایران، چین و خاورمیانه، نیاز به دوربین رنگی به همراه نور سفید است تا بتوان انواع مختلف پلاک را شناسایی کرد.

 

سامانه پلاک خوان و راهنمای انتخاب دوربین

خوشبختانه باسلر طیف وسیعی از دوربین های شبکه و صنعتی را برای کاربرد ترافیک و حمل و نقل ارائه کرده است. لیست دوربین های باسلر که برای کاربرد ترافیک مناسب هستند را می توانید دانلود فرمائید.