بینایی ماشین چیست؟

 

بینایی ماشین

 

 

بینایی ماشین : علوم کامپیوتر، اپتیک، مکانیک و خودکارسازی صنعتی را شامل می‌شود. کامپیوترها با انجام پردازش‌های پیچیده و سرعت عمل بالا، فرآیند پردازش تصویر را به حوزه صنعت کشیده و بهره‌وری تولید را در زمینه‌های عمدتاً کیفی به‌طور چشمگیری افزایش داده‌اند.

بینایی ماشین با افزایش تقاضای مشتریان و تولیدکنندگان، تبدیل به یک فناوری کلیدی در تولید و افزایش کیفیت محصولات شده است. این ماشین‌ها برای پردازش تصویر فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شوند که با قرار دادن چند دوربین در خطوط تولید و بازرسی‌های چشمی آنلاین ، محصولات تولیدی را بدون دخالت اپراتور کنترل می‌نمایند.

بینایی ماشین در کاربردهای مختلفی مانند بازرسی ابعادی و سطح یا تشخیص چاپ درست حروف و بارکد شناسی و یا هدایت بازوهای ربات استفاده می‌شود.

تقریباً همه سامانه‌های بینایی بر اساس خود قطعه تنظیم می‌شوند ( مثلاً قطعه زیر دوربین گذاشته و تنظیمات سیستم بر اساس این قطعه انجام می‌شود)، و این غیر از دیگر فرآیندهای صنعتی است که تنظیمات بدون حضور قطعه انجام می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که در اجرای یک سیستم بینایی وجود دارد فهمیدن راهی است که این سیستم می‌خواهد انجام دهد و بهینه کردن شرایط برای انجام این کار.

صنعت بینایی ماشین در طول 20 سال گذشته به خاطر افزایش توانایی پردازنده‌ها و انجام کاربردهای پیچیده، رشد چشمگیری داشته است. آخرین پیشگویی‌ها در این زمینه افزایش آمار بین 2.6 تا 4.6 درصد در سال 2011 بوده است. بعلاوه، کل نقل و انتقالات مالی بینایی ماشین ( شامل همه اجزاء و دستگاه‌ها) افزایش 38693 میلیون دلار در سال 2010 به 44391 میلیون دلار در سال 2014 است.

باسلر